Alla tiders julpynt

Midnatt råder och endast tomtarna på spiselkransen är vakna, granen står där både grön och grann och nu tändas miljoner juleljus.Det finaste pyntet hittar vi, förstås, på andrahandsmarknaden.

Av REDAKTIONEN Foto Malte DANIELSSON, CAROLINE ROMARE, RESPEKTIVE AUKTIONSHUS

DE HÄR TVÅ HERRARMA kommer från tyska Hertwig, där de är tillverkade under 1960-talet.

ÄLSKADE TOMTAR

Vad väcker julkänslor som tomtar? Här är ett gäng charmiga nissar som klubbats på auktion.

1. NÅGOT TILL NÖTTERNA. Nötskål formad som en slev med en tomte på handtaget. Signerad och etikettmärkt Rolf Berg. Längd 22 cm. Klubban slog på 400 kr (500) på Garpenhus Auktioner.

2. HJÄLPSAMMA NISSAR.

Stadsauktion Sundsvall auktionerade ut ett julfint ytterfoder i terrakotta med två tomtar. Högsta bud blev 350 kr (500).

3. RADARPAR. Muggen med en tomte ridande på en gris är daterad till tidigt 1900-tal och har en höjd på 11 cm. Klubbslag kom på 1 212 kr (600) på Auktionshuset Kolonn.

4. MUSIKANT. Högsta budgivare fick betala 850 kr (1 500) för den dragspelande tomten från Heissner med en höjd på 35,5 cm, Halmstads Auktionskammare.

5. LYSANDE. Den 42 cm höga tomten med lykta kommer från Heissner och auktionerades ut på Göteborgs Auktionsverk. Högsta bud blev 1 300 kr (1 200).

6. TRIPP, TRAPP, TRULL. Den charmiga tomtefamiljen auktionerades ut tillsammans med klockor, julbock och tomtar i halm. Daterad till 1950-tal, klubbat pris 300 kr (600) på Laholms Auktionskammare.

7. I VÄNTAN PÅ NAPP. Sittande keramiktomte från tyska Heissner med fiskespö i handen. Höjd 33 cm. Klubbad för 300 kr (800) på Helsingborgs Auktionskammare.

8. FLITIGT PAR. Två stående tomtar, cirka 15 cm höga och daterade till 1900-tal, klubbades för 200 kr (300) på Roslagens Auktionsverk.

9. TOMTAR PÅ EL. Det glada elektrifierade tomteparet från mitten av 1900-talet har en höjd på 44 cm och sitter på ett paket. Paret värderades till 2 500 kr på Bukowskis.

10. EFTERTRAKTAD GAMLING.

Intresset var stort för den tyska tomten i lergods, 51 cm hög och daterad till 1800-talets andra hälft. Klubban slog på hela 14 652 kr (2 000) på Stockholms Auktionsverk Globen.

11. GULLIG GRUPP. På auktion säljs ofta tomtar i grupp, som här. Tomtarna kommer delvis från Tyskland och mestadels från 1900-talets andra hälft. Klubban slog på 800 kr (2 000), Stockholms Auktionsverk Magasin 5.

12. TILL JULKAKORNA. Två rara tomtar i keramik, 21 respektive 23,5 cm, auktionera