Månaden smoderna

5 min läsning

Jenny von Platen väljer röda toner och blänkande mässing. Julfirande runt hörnet och en spännande auktionsmarknad.

JENNY VON PLATEN är antikhandlare och medverkar i varje nummer av A&A.

1. BARA TILL LYST.Äkta guld 24 karat står det på etiketten på glaspäronet från Färe-Marcolin Konstglas i Ronneby. Glashyttan var i gång åren 1961–91 och drevs av ett italienskt brödrapar från det kända glasriket på ön Murano utanför Venedig. På auktionshuset Ekenbergs kunde man ropa in glaspäronet för 350 kr (500). Det är 16 cm högt.

2. HANDFÅLLAT I HÖGSTA KVALITET. Visst är det ett nyvaknat intresse för företaget Hermès och då särskilt de vackra sidensjalarna därifrån. Olika konstnärer har anlitats genom åren för att rita mönster, det ena vackrare än det andra. 1975 lanserades Rhyton av Karin Swildens, ett mönster som föreställer uråldriga dryckeskärl. För samlare är det här en eftertraktad scarf och Bruun Rasmussen hade ett utropspris på 3 200 kr, men klubban föll på 2 150 kr. Sjalen har måtten 85 x 85 cm.

3. JULKLAPP TILL SIG SJÄLV. En elegant collier från anrika Christian Dior fanns på Björnssons Auktionskammare för 1 227 kr (1 000). Den är från 1960-talet och den flätade länken i förgylld metall är cirka 36 cm lång.

4. MÖBEL MED HISTORIA. Utmaningen för formgivare i början av 1900-talet var att å ena sidan skapa helt nytt och frigöra sig från gamla stilar, å andra sidan behålla ett ben i traditionen och hantverket. Carl Malmsten (1888–1972) behärskade det här till fullo redan tidigt i sin karriär. Sideboardet som han ritade 1926 är lackerat i korallrött och dekorerat med naivt allmogemåleri. Enligt Bukowskis objektsbeskrivning ingick det i ett möblemang beställt av Carl Milles till dennes hem i USA, men bordet blev kvar i Sverige. Intresset var stort och klubban föll på hela 50 000 kr (30 000). Bordet är 141 cm brett och 85 cm högt.

5. MÅNGSIDIG KONSTNÄR. Konstnären Bengt Orup (1916–96) var utbildad i både Stockholm och Paris och anammade tidigt ett modernistiskt måleri. Utöver det sysslade han även med glas som konstnärlig ledare för glasbruket Johansfors åren 1952–62. Under den tiden skapade han tidstypiskt och ungdomligt glas med namn som Strikt, Stripe och Party. De sex coupeglasen på Formstad auktioner tillhör just serien Strikt. Alla har breda gröna ränder men serien gjordes även med röda, blå, gula, lila och vita ränder. Vilken lyckträff för den som satsade 800 kr (1 500) på de sex coupegla