Antikfrågan

8 min läsning

Expertpanelens svar på dina frågor om antikviteter

Redaktör MARIE KEITES

UPPDUKAT FÖR JUL

SKRIV TILL OSS!

Jag har ärvt en stor julservis, med drygt 80 delar, det är allt från mattallrikar och kaffekoppar till ljusstakar, kannor och uppläggningsfat. Kan ni berätta mer om servisen och uppskatta värdet? Tack på förhand,

Sara

SVAR: Servisen Tomtejul är tillverkad vid Rörstrand under 1970-talet. Formgivare är Aina Stenberg-Masolle (1885–1975). Hon var illustratör till sagoböcker, julkort, påsk och nyårskort och målade även den första svenska adventskalendern, Barnens Adventskalender 1934, och fortsatte med det fram till 1964.

Servisdelarna är av porslin med dekaler som har bränts in i godset. Under botten finns märkningen Rörstrands SWEDEN Tomtejul AINA STENBERG och ett modellnummer. Din servis är komplett och jag skulle tro att samtliga delar skulle gå för uppemot 7 000–10 000 kr vid en auktion.

Börje A Y Åkerblom

FORM AV EN FIOL

Vid rensning av vår vind hittade jag dessa tre silverskedar. Stämplarna på baksidan är W2, SWS, en kattfot för silver och en symbol som ej kan tydas. Tacksam för svar på ålder och eventuellt värde.

Kristina W H

SVAR: Matskedarna i så kallad fiolmodell, som de kallas på grund av det fiolliknande skaftet, är en vanlig typ som tillverkades vid 1700-talets slut och en bit in på 1800-talet. De är ofta ganska tunna i godset och därför många gånger slitna och buckliga.

Materialet silver var dyrt och åtgången på silver blev inte så stor med tunnare skedar. Stämpeln SWS står för Stockholmsmästaren Stephan Westerstråhle och årsbeteckningen W2 (ibland skrivet V2) står för 1803.

Värdet är ca 300–500 kr per styck.

Tomas Persson

SIGNERAT HILDA HAGGÅRD

Vi har ett bord, cirka 75 x 45 cm, som troligen är från 1930-talet. Bordsytan är täckt med 15 kakelplattor, signerade H.H, det vill säga Hilda Ingeborg Haggård. Tyvärr är ett par plattor trasiga. Finns det något värde, trots skadan?

Johan

SVAR: Hilda Haggård (1885–1958) var en skicklig konstnär och formgivare som man inte hör så mycket om i dag. Efter studier i Stockholm och Paris gjorde hon studieresor runt om i Europa innan hon kom tillbaka till Sverige på 1920-talet och började på St Eriks Lervarufabriker i Uppsala. Hon kom senare att jobba vid Ekenäs glasbruk och så småningom öppnade hon egen verkstad 1942. Ert fina bord är från sent 1920-tal eller 1930-tal och kommer alltså f