Internationel la auktioner

Antik & Auktions Erik Bilén handplockar guldkornen från de internationella auktionerna.

1. ÖSTERRIKISK MÖBELKONST. Det spektakulära sybordet med örnhuvuden, lejonfötter och en slingrande orm representerar den extrema empirstil som utvecklades i Wien under början av 1800-talet. Budgivningen på Dorotheum slutade på 675 000 kr (212 000–260 000). Bordet har proveniens från den österrikiska furstefamiljen Auersperg-Breunner.

2. RES MED STIL. Reseskrinet från 1700-talets andra hälft hittade vi på Lempertz, som redovisade ett slutpris på 103 000 kr (70 000–94 000). Skrinet är tillverkat av valnöt med inläggningar av ben, som föreställer olika växt- och jaktmotiv. Invändigt är det utrustat med lådor och fack och till och med ett lönnfack. Vad kan ha förvarats i det hemliga facket?

3. KEJSERLIG NYCKEL. I samband med kröningen av Ferdinand I av Österrike (1793–1875) den 7 september 1837 delades det ut nycklar till högt uppsatta manliga medlemmar av hovet. Denna typ av nyckel kallas kammarherrenyckel och användes i tjänst som ett slags ämbets- och värdighetstecken. Auktionens nyckel av järn och förgylld brons bjöds upp lång över utropet på 29 000–59 000 kr på Dorotheum. Slutpriset landade på 184 000 kr.

4. MÅNGHUNDRAÅRIGT GLAS. Glaspanelen är närmare 500 år gammal, daterad så tidigt som 1556. De flerfärgade glasens huvudmotiv är en vapensköld som inte riktigt har kunnat identifieras. Hur som helst hörde det till en minister hos den franske kungen Henrik II (1519–59). Koller angav slutpriset 105 000 kr. Utrop saknas.

5. HÖGT VÄRDERAT KONSTVERK. År 2010 sålde Christie’s målningen Pentecost, 104 x 120 cm, av en konstnär kallad Master of the Baroncelli Portraits (verksam i Brygge omkring 1490). Då hade den inte visats publikt sedan 1902 i samband med en utställning i Brygge. Vid båda tillfällena väckte målningen sensation då den räknas som ett av de främsta flamländska konstverken. Vinnande bud blev drygt 56 miljoner kr. Häromsistens ropades målningen ut på nytt på Sotheby’s. Utropet var nu 95–136 miljoner och slutpriset landade på drygt 106 miljoner kr.

6. OVANLIG STOL. På Bruun Rasmussen fastnade vi för den engelsktillverkade bärstolen från 1790-talet, som ropades in för 31 000 kr (31 000–47 000). Bärstolar förekom i Europa under medeltiden, men var som mest populära under 1600 och 1700-tal