Fyndat på stadsauktion

HÖSTENS HÄRLIGASTE FYND

Med hösten kommer ofta en längtan efter att inreda hemmet. Inspireras av Erik Biléns urval av unika möbler, vackra detaljer och konst från stadsauktionerna!

2. SENT 1700-TAL. Lådspegelns krön är dekorerat med mussel- och klippformationer, som hör till stilens signum. Tillverkad i provinsiell rokoko under senare delen av 1700-talet. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 2 300 kr.

1. SITT MED STIL. Barstolen Linus är formgiven 1989 av Åke Axelsson (f 1932) för Gemla. Sitsen har en generös stoppning och fotstödet är försett med pärlspikar som ger slitskydd. (Växjö Auktionskammare) Utropspris 1 500 kr. Klubbat pris 660 kr.

3. VACKERT MÖNSTER. Höganäsvasen från 1900-talets tredje kvartal är troligen formgiven av Erik Ivarsson, medan mönstret är skapat av Mette Doller (f 1925). (Skånes Auktionsverk) Utropspris 600 kr. Klubbat pris 1 200 kr.

FYND! PRISVÄRT! PRISVÄRT!

4. MADE IN SMÅLAND. Den relativt nytillverkade soffan Ambassadör kommer från Bröderna Anderssons. Firman etablerades i Småland 1914 och arbetar med svensk kvalitet och småländskt hantverkskunnande. (Olséns Auktioner) Utropspris 4 000 kr. Klubbat pris 2 400 kr.

5. HÖGKLASSIG ROKOKO. Det graciösa pottskåpet har förgyllda beslag med klipp och musselformationer som hör stilen till. (Crafoord Auktioner) Utropspris 8 000 kr. Klubbat pris 7 100 kr.

6. MÖTE MELLAN HIMMEL OCH JORD. Skulpturen Molnbäraren av koppar, 18,5 cm hög, är signerad av Alf Olsson (f 1925), en produktiv konstnär som arbetat med måleri, grafik och skulptur. (Metropol Auktioner) Utropspris 2 600 kr. Klubbat pris 2 400 kr.

7. SIGNERAD SIMMULSON. Vas från Upsala-Ekeby av keramikern Mari Simmulson (1911–2000). Hon kom till Sverige från Estland 1944, fick anställning vid Gustavsberg och senare vid Upsala-Ekeby. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 900 kr.

8. INRED BIBLIOTEKET. Jordgloben med den svarvade foten är tillverkad under 1920-talet. Jordgloben har under lång tid varit självskriven i finare biblioteksinredningar. (Skånes Auktionsverk) Utropspris 1 000 kr. Klubbat pris 900 kr.

9. WARHOLS VERK. Affischen Querelle skapades av Andy Warhol (1928–87) till Rainer Werner Fassbinders film med samma namn. Filmen om den franske matrosen kom 1982. (Laholms Auktionskammare) Utropspris 3 000 kr. Klubbat pris 1 955 kr.

10. FINT 50-TAL. Bertil Fridhagens (1905–93) hyllsystem från mitten av 1900-talet inkluderar bland annat ett barskåp. Fridha