Franska finesser

I Paris, nära Triumfbågen, bakom skyltfönstren till en till synes vanlig butik, öppnar sig en egen värld. Ett enormt arkiv med dekorationer och boaserier från renässansen fram till 1970-talet – och särskilt från 1700-talet när fransk inredning var som allra mest eftertraktad. Följ med genom FÉAU BOISERIES ateljé och showroom.

Av ALICE IDA Foto MONICA SPEZIA / LIVING INSIDE

KONSTEN ATT BOASERA väggar har använts sedan renässansen. Panelerna ska visa ”de fyra kontineneterna” och är ritade av Claude-Nicolas Ledoux (1736–1806), fransk arkitekt inom nyklassicismen. Han utsågs till hovarkitekt 1773. Fåtölj av Laura Gonzales for The Invisible Collection.

Som i en labyrint går vi från rum till rum, genom korridorer fyllda med antika föremål och salar badande i ljus. Som i ett privat museum visar Guillaume Féau runt i sin ateljé, verkstad och showroom.

– Denna kommer från Karl Lagerfelds personliga samling, säger han och stannar till vid en mjölkvit panel med en förgylld fris.

– Den här å sin sida, fortsätter han och pekar på en safirblå ram med blomsterdekoration, kommer från Madame Guimards hus, en ballerina och kurtisan som beställde det mest påkostade rummet på 1700-talet, målat av Fragonard. Resten av panelerna finns på Louvren i Abu Dhabi.

VI BEFINNER OSS I PARIS, på 9 Rue Laugier, i 17:e arrondissementet, inte långt från Triumfbågen. Bakom enkla träfönster döljer sig 1 800 kvadratmetrar med kupolfönster, tolv meter högt i tak och rum efter rum med antika hantverksskatter. På Féau Boiseries kan man få takrosetter, paneler, stuckaturer, skulpturer, speglar, friser, ramar – eller vad man nu är ute efter – nytillverkade i antik stil. Inspirationen: en samling med över 120 antika rumspaneler, bland annat av kända arkitekter som Ledoux, Bélanger, Percier & Fontaine, plus flera tusen dokument och föremål.

Under mer än två århundraden har tre familjer bevarat arkivet och fortsatt det arbete som påbörjades 1875 av Charles Fournier, en av den tidens mest kända inredare. Här, i ateljén på Rue Laugier, skapade Fournier dekorationer till jugendvillorna Rotschild-Ephrussi i Saint-Jean-Cap-Ferrat, Palais Rose av Boni de Castellane på Avenue Foch och stålmagnaten och konstsamlaren Henry Clay Fricks praktfulla palats i New York, det som nu rymmer Frick-museet.

Guy och Joel Féau, far och son, tog över företaget i början av 1960-talet. Båda var utbildade inredningsarkitekter och nu är det Guillaume och Angelique, Joels barn,