Varde ljus

2 min läsning

En lampa ger belysning, men är förstås (nästan) lika mycket ett inredningsobjekt eller rent av en skulptur. På antik- och andrahandsmarknaden finns lampor i olika stilar och prisklasser att lysa upp höstmörkret med.

Av CECILIA SANDBRING OCH REDAKTIONEN Foto CHRISTINA UHLIN, RESPEKTIVE AUKTIONSHUS

OMBONAT OCH HEMTREVLIGT i Brandstationens monter på Antikmässan. Lampor i Muranoglas är något av Brandstationens signum och i taket hänger en större klotformad Muranolampa, värderad till 7 500 kr. Den mindre Muranolampan var prissatt till 4 000 kr. De vackra glasföremålen är handgjorda av erfarna konstnärer på den lilla ön Murano utanför Venedig. Soffan är en omklädd uppsättning av Togo-moduler, formgivna av Michel Ducaroy för Ligne Roset, 109 000 kr. Samtida målning av Stockholmsbaserade Maria Murphy. De italienska speglarna i bambu och rotting är daterade till 1950–60-tal.

1962 RITADE POUL HENNINGSEN taklampan PH Kontrast för Louis Poulsen i Danmark. Skärmarna i aluminium har reflektoryta och lampans höjd är 45 cm. 10 000 kr på Uppsala Auktionskammare.

FINA FÅGELLAMPAN Toucan formgavs av Enea Ferrari för det egna företaget Old Time Ferrari i Italien på 1970-talet. Höjden är 23 cm, 5 500 kr på Crafoord Auktioner i Stockholm.

BORDSLAMPAN MED MÄSSINGSSKÄRM gjorde Böhlmarks Lampfabrik på 1940-talet. Den 43 cm höga lampan ropades upp till 13 167 kr på Crafoord Auktioner i Stockholm.

ARNE JACOBSEN RITADE serien med AJ-lampor till projektet SAS Royal Hotel i Köpenhamn 1957. De görs fortfarande på Louis Poulsen. Bordslampan är 55 cm hög, 3 606 kr på Helsingborgs Auktionskammare.

BUMLING SOM ANDERS PEHRSON formgav för Ateljé Lyktan på 1960-talet finns i flera versioner och färger. Taklampan i metall och plast är 23 cm hög. 4 462 kr på Stockholms Auktionsverk.

BAMBU, LACKERAD METALL och mässing ingår i golvlampan Hans Bergström ritade för sitt Ateljé Lyktan på 1940-talet. Stilen är Swedish Modern och höjden 140 cm. Prislappen blev 38 020 kr på Crafoord Auktioner.

FÄRGSTARK GOLVLAMPA ritad av Josef Frank för Svenskt Tenn 1938. Foten är i mässing och mässingsarmarna med skärmar är vridbara. Lampan är 165 cm hög, 12 000 kr på Crafoord Auktioner i Stockholm.

TAKLAMPAN THE SYDNEY LIGHT i lackerad plåt skapad av Anton Fogh Holm & Alfred J Anderson för danska Nordisk Solar runt 1960–1970. Lampan mäter 33 cm på höjden, 8 179 kr på Crafoord Auktioner.

DEN VACKRA LJUSKRONAN