Månaden soderna

5 min läsning

Högt och lågt. Stort och smått. Utbudet just nu är spännande och priserna överraskar ständigt. Jenny von Platen har koll på höstens fyndchanser och prisraketer.

JENNY VON PLATEN är antikhandlare och medverkar i varje nummer av A&A.

1. LJUDDÄMPANDE KONST. Ryamattan från Finska Handarbetets Vänner har ett mönster som heter Pingvin. Finland har en lång och fin tradition av konstnärligt utförda ryamattor att hänga på väggen snarare än att lägga på golvet. I det här fallet har Lea Eskola (1923–2012) skapat mönstret. Modellen uppmärksammades på den prestigefyllda Triennalen i Milano 1957. Stockholms auktionsverk i Helsingfors sålde ett fint exemplar som efter budgivning klubbades för 8 358 kr (3 582). Måtten är 180 x 130 cm.

2. SWEDISH MODERN I SMYCKEKONSTEN. Den organiskt formade silverbroschen med stenar i rött, blått och vitt är typisk för sin tid. Stämplarna berättar att det var silversmeden Per Sköld i Stockholm som tillverkade den 1954. Broschen är 5,8 cm bred och klubbades för prisvärda 500 kr (800) på Crafoord.

3. BLÅASTE BLÅTT. Varje glasbruk har sin egen blandning för färgat glas och de recepten är väl bevarade hemligheter. Särskilt intensiva färger lyckades Reijmyre glasbruk få fram under mitten på 1900-talet då färgat glas var mycket populärt. Mest känd är den rubinröda men även den smaragdgröna och den venetianskt blå är iögonfallande. På Gomér & Andersson såldes en optikblåst vas i blått för låga 300 kr (600). Den är 25,5 cm hög.

4. LEGENDARISK MÖBELDESIGN. Sommaren 1945 satte sig de två goda vännerna och möbelarkitekterna Børge Mogensen (1914–72) och Hans J Wegner (1914–2007) ner för att rita möbler som de skulle visa gemensamt på det årets utställning på Snickarlaget. De delade upp arbetet mellan sig och Mogensen ritade bland annat en nätt tvåsitssoffa som jämfört med dåtidens möbler var lätt i stilen och snygg runt om så att den kunde stå med ryggen synlig. Dessutom kunde man fälla ner en av gavlarna för att kunna halvligga i soffan, som i en modern schäslong. Tremme-soffan skulle med tiden bli enormt populär och en av Mogensens mest kända möbler. På Bruun Rasmussen kunde man ropa in en sådan, tillverkad 1964 på Fritz Hansen, för 24 000 kr (16 000). Soffans bredd är 160 cm.

Av JENNY VON PLATEN Foto RESPEKTIVE AUKTIONSHUS

5. MORGONSTUND HAR GULD I MUN. Tänk att börja dagen med kaffe i den generösa frukostkoppen från Gustavsberg med uppiggande och frodig dekor av skickliga Ursula Printz (19