Antikfrågan

9 min läsning

Expertpanelens svar på dina frågor om antikviteter

Redaktör MARIE KEITES

PRAKTFULLT TILL FRUKTEN

SKRIV TILL OSS!

Jag köpte denna skål för 1 000 kr för cirka tio år sedan. Jag har svårt att tyda stämpeln i botten och undrar vad JJF står för. Är prisbilden ungefär densamma i dag?

Berit Willemo

SVAR: Din fina fruktskål är tillverkad på Gefle porslinsfabrik med beteckningen modell C. Både form och dekor är ritade av Arthur Percy (1886-1976). Han anställdes av Gefle 1923 och skålen är en av hans debutmodeller. Massan är flintgods och dekoren är handmålad samt utförd på den ännu torra och obrända tennbaserade glasyren. Skålen visar tydligt Percys formspråk med bullig kärlkropp, godronnering kring skålens fot och stofferingar som för tankarna till tidigare stilperioder.

Fruktskålen har svenska slöjdföreningens kvalitetsstämpel i botten vilket visar att den är tillverkad på 1920-talet. Modellen förekommer långt senare men med enfärgade glasyrer som dekor. Din skål har dock en missfärgning vilket sätter ner värdet, så även i dag blir värderingen högst 1 000 kr. Eventuella fotnaggar drar också ner priset. Du kan bada skålen i väteperoxid något dygn för att tona ner missfärgningen och på så sätt kanske öka marknadsvärdet.

Tord Gyllenhammar

JAPANSK LYCKOBRINGARE

Denna skål ska ha kommit i min morfars ägo för snart 100 år sedan. Vet ni något om dess funktion, ursprung och eventuellt värde? Den är utan skavanker, 8,5 cm i diameter och 5 cm hög.

Helene

SVAR: Skålen är tillverkad i Japan, säkerligen för export till Europa. Runt staden Arita tillverkades mycket av exportporslinet, exempelvis Imari och Satsuma. Dekoren liknar Satsumatypen med mycket guld och upphöjda konturer. Men godset är porslin och inte Satsumagods. Dekoren med de lyckliga buddistiska gudarna ser man ofta på japanskt porslin – ett motiv som ska medföra lycka och långt liv till ägaren.

Din skål står på tre ben och kallas för tripod. Tripoder användes som rökelsekar och det är nog tanken med din skål. I Europa blir tripoden mest en dekorativ japansk souvenir. Den har distributören Suzukikompaniets varumärke som förekom i mitten på 1900-talet. Trevligt med föremål med en historia. Ett värde ligger runt 500 kr.

Antonia Berglund

VERKTYG FÖR SÖMNADSKONST

Jag är tacksam för upplysningar om min farmors (född 1879) spolmaskin i mässing med fyra kugghjul.

He