Expertpanelens svar på dina frågor om antikviteter
Redaktör MARIE KEITES
FRANSK LYX
Det står två skåp hos min mormor, 99 år gammal, som har gått i arv. Det är min mormors farfar Lars Johnsen (han levde mellan 1850 och 1942, hade pälsfabrik i Oslo och försäljningskontor bland annat i Paris) som sägs ha köpt dem på auktion i Paris.
Men historien som vi har hört är att de från början ska ha stått på Schloss Belvedere i Wien innan min släkting köpte dem.
Skåpen är 113 cm höga, 90 cm breda och 39 cm djupa. Vi är väldigt nyfikna på historien bakom skåpen och om man kan säga något om värdet! Tusen tack på förhand,
Katrine Printz Sjøvaag
SVAR: Här har vi ett exempel på hur viktigt det är med proveniensen i samlarvärden och i synnerhet något så tjusigt som en kunglig, ja till och med en kejserlig proveniens!
Dessa skåp är tillverkade i Frankrike under 1800-talets mitt; stilen kallar vi Napoleon III. Stilmässigt går de tillbaka till den store konstsnickaren André-Charles Boulle, som var verksam i Paris i slutet av 1600-talet.
Materialet är schellakspolerat bokträ med beslag av brons och skivor av italiensk marmor från Carrara.
Utan den flotta bakgrunden skulle de närmast vara att betrakta som loppismöbler; på en fransk antikmarknad skulle man nog kunna pruta ner priset till 600 euro för paret. Men nu ska vi väga in den blåblodiga historien!
Tänk att Franz-Joseph och den vackra kejsarinnan Sisi kanske kan ha ställt ifrån sig sina champagneglas på dessa marmorskivor! Vad är inte det värt?
Min gissning hamnar på 10 000 euro på auktion i Österrike.
Peder Lamm
EXPERTPANEL
CHARLOTTE STRÖMSTEDT
MÖBLER & FOLKKONST
ANDERS HALLONSTEN
MATTOR
ANTONIA BERGLUND
UTLÄNDSK KERAMIK
THOMAS LINDBLAD
PLAST
CAMILLA BEHRER
SVENSK KERAMIK
BO W HÖGLUND
VAPEN
TOMAS PERSSON
SILVER
MARIA GRANSTRÖM
MODERN DESIGN
SANDRA BRAUNS
SMYCKEN
GYLLENE MINNE
Vi har tre spännande smycken som gått i arv genom familjen. Min frus farfars syster Anna Åkesson var under lång tid skådespelerskan Gerda Lundequists husföreståndarinna och trogna vårdarinna. Enligt uppgift fick hon under sin tid hos Gerda en del gåvor och även några objekt i arv efter Gerdas död 1959. Vi skulle gärna vilja veta lite mer om dessa smycken:
Halsband ”AM Double” med örhängen – längd ca 43 cm.
Rickard Sjöberg
SVAR: När det står ”double”, betyder det att någon metall är överdragen med guld endast på ytan. Stilen på hängena är från 1870-talet, men med avsaknad av stämplar kan man inte utgå från att det är så gammalt. Örhängena har fått en modern skruvanordning, där jag kan skönja några stämplar, de kanske är av guld.
Tidigare ö