Färgstarka nostalgitrippar

Serietidningar har gått från billiga förströelser från kiosken till internationella samlarobjekt.

Redaktör MARI JANSON

allehanda

Omslagsoriginal för Goliat nummer 6, 1984, signerad Kenneth Hamberg.

REDAN PÅ 1800-TALET fanns illustrerade berättelser som påminner om vår tids serietidningar, men det var först när den redan etablerade filmstjärnan Mickey Mouse, alias Musse Pigg, gjorde premiär i serietidning på 1930-talet som de antog dagens form.

– Med ett växande intresse för serietidningar har även intresset för seriernas originalmålningar skjutit i höjden. I januari 2022 såldes en originalmålning med Spindelmannen för 35 miljoner och samma nivåer har nåtts när man auktionerat ut Tintin-illustrationer, säger antikexperten David Brolin.

Intresset har varit svalare på den svenska marknaden. En trend som gäller svensk illustrationskonst över lag – med undantag för nationalklenoderna Elsa Beskow, John Bauer och Jenny Nyström. Bortom dessa giganter döljer sig ett spännande och fortfarande prisvärt samlarområde som dessutom osar av nostalgi.

Stockholms Auktionsverks temaauktion – I seriernas värld – baseras på en omfattande svensk privatsamling som tidigare ställts ut på Eksjö museum. Här ryms målningar från både serietidningar och tecknade filmer. Av stora internationella signaturer som Jim Davis (Katten Gustaf) och Walt Disney (Kalle Anka, Musse Pigg, Nalle Puh) och svenska klassiker som Rune Andréasson (Bamse), Rudolf Pettersson (91:an Karlsson) och Kenneth Hamberg (Goliat). Auktionen rymmer runt 200 föremål och klubbas online den 18 augusti.

Originalsida ur Fantomen av Heiner Bade. Okänd årgång.

FÖR FINSMAKAREN

Foto: PER MYREHED

14–17 september är det dags för Grand Antiques, Art & Design på Liljevalchs i Stockholm, mässan med ”bara det bästa” som signum.

– 27 handlare ställer ut konst, design, smycken, mattor och antikviteter. Utställarna sparar sitt finaste och mest iögonfallande sortiment till just den här mässan, så utbudet är verkligen högklassigt, säger Sofia Silfverstolpe, generalsekreterare på Sveriges Konst- och Antikhandlareförening.

Ett perfekt tillfälle att se fantastiska antikviteter, träffa experter, gå en guidad visning och kanske skåla i champagnebaren.

PIPPI PÅ PIPPI

Barbie i all ära, men nyligen satte några svenska dockor auktionsrekord. På Kolonn såldes tre Pippi-figurer för 51 018 kr. Pippi, Annika och Tommy – i obrutna originalförpackningar från Lemeco AB från 70-talet – väckte stort intresse från både svenska och internationella budgivare.

– De