Internationella auktioner

Erik Bilén hittar sina favoriter på de internationella auktionerna.

1. FRANSK GLASKONST. Takampeln, som såldes för 34 000 kr på Heritage, kommer från den välkända firman Lalique. Modellen heter Villeneuve och är ritad 1928 av Laliques grundare, juveleraren och glaskonstnären René Lalique (1860–1945). Efter att ha arbetat för flera välkända juvelerarfirmor kom Lalique att experimentera med gjutet glas. Några år in på 1900-talet kom det stora genombrottet när han började formge parfymflaskor.

2. EXOTISKT OCH LEKFULLT. Bordspendylen med dekor av klippformation, strödda blommor, elefant och apa är ett riktigt skolboksexempel på rokokostilen. Klockan, vars urtavla är märkt I. L. Grandnom À Geneve, är tillverkad omkring 1750. Slutpriset landade på 350 000 kr (228 000–340 000) på Koller.

3. SLÖSANDE DEKOR. Vägghyllan i rokoko med rik ornamentering kommer från Venedig och kan dateras till 1700-talets tredje kvartal. Även inom den organiskt formade rokokon fanns en klassicerande linje, vilket arkitekturelementen i hyllans mitt är ett gott exempel på. Skapelsen kostade 78 000 kr (68 000-91 000) genom auktion på Lempertz.

4. VÄLKÄNT MODEHUS. Louis Vuittons grundare Louis Vuitton (1821–92) startade sin karriär som lärling åt en professionell packare. Han fick ett så pass gott renommé att han anställdes som packare åt självaste kejsarinnan. 1854 öppnade han sin första egna butik och storsäljaren blev hans resekoffert, som i motsats till andra väskor var tillverkad med platt topp. Kofferten från 1930-talet klubbades för 69 000 kr (35 000–58 000) på Piguet.

5. BERÖMT KAFÉ. Kafébordet från 1940-talet, som klubbades för 9 200 kr (9 200) på Bruun Rasmussen, har stått på det berömda kaféet Café de la Paix i Paris. Detta kafé ligger vid Place d’Opera, mitt i huvudstaden. Kaféet öppnades på 1860-talet och är ritat av Charles Garnier (1825–98), som även är mannen bakom det närbelägna operahuset som bär hans namn.

6. SYMBOLBÄRANDE. Den sköna målningen, som manar till måttfullhet genom attribut som lagerkransen, är målad av Sebastiano Conca (1680-1764) från Italien. Conca studerade i Neapel, men flyttade till Rom under 1700-talets början. Han blev en av ledarna för en stilriktning som återupplivade arvet från den klassiska romerska antiken med symbolbärande gudar och gudinnor. Vinnande bud på Dorotheum blev 240 000 kr (171 000–228 000).

7. GRACIÖSA FORMER. Spegeln med sirligt krön kommer från tyska Altona, där tillverkningen skett vid sent