Fyndat på stadsauktion

1. KLASSIKER FRÅN 1960-TALET. Till modernismens mest välkända lampor hör taklampan Bumling. Lampan, som är ritad av Anders Pehrson (1912–82), presenterades 1968 av Ateljé Lyktan. (Göteborgs Auktionsverk) Utropspris 800 kr. Klubbat pris 1 104 kr.

SOMMARSYSSLOR

Säsongen är här för frukt- och svampplock, kräftskivor, sköna kvällar i trädgården och mysiga stunder. Antik & Auktions Erik Bilén har valt ut guldkorn som förgyller sommaren.

2. PRIMA PRESSAT. Ta hand om allt som trädgården och naturen ger. Fruktpressen av gjutjärn med emaljerad kopp har använts ända sedan början av 1900-talet. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 500 kr.

BRA KÖP!

3. SLITSTARK ALLMOGE. Den originalmålade soffan är tillverkad omkring mitten av 1800-talet. Som många andra allmogemöbler har soffan dubbla funktioner och fungerar även som förvaringsmöbel. (Metropol Auktioner) Utropspris 700 kr. Klubbat pris 1 100 kr.

4. KLASSISKA RÄNDER. Kuddarna av slitstarkt linnetyg är sydda någon gång under första delen av 1900-talet. (Helsingborgs Auktionskammare) Utropspris 400 kr. Klubbat pris 300 kr.

5. SOLMOGNA FRUKTER. Oljemålningen, 22 x 30 cm, är målad av en oidentifierad 1800-talskonstnär. (Auktionshuset Thelin & Johansson) Utropspris 1 500 kr. Klubbat pris 751 kr.

KÖPLÄGE

6. FORMER FRÅN 1700-TALET. Rokokosekretären med måttfull kurvatur har ett vackert lagt faner av plommon, oliv, valnöt, amarant och buxbom. Den har en del skador men med tanke på att den är omkring 250 år är det fullt acceptabelt. (Uppsala Auktionskammare) Utropspris 8 000–10 000 kr. Klubbat pris 5 200 kr.

7. VÄRLDSUTSTÄLLARE. Mässingsfatet från mitten av 1900-talet är märkt Firma Lars Holmström Arvika. Lars Holmström (1894–1959) deltog vid världsutställningen i Paris 1925 och slog igenom med eleganta ljuskronor och ljusstakar. (Stockholms Auktionsverk) Utropspris 1 000 kr. Klubbat pris 1 007 kr.

8. KRÄFTFEST. Traditionen att ordna fest i samband med kräftfisket uppkom under slutet av 1800-talet, medan trenden spreds på bred front under 1900-talets första del. Kräftfatet från Gustavsberg är daterat 1917. (Auktionsverket Engelholm) Utropspris 1 500 kr. Klubbat pris 900 kr.

9. SKÖN FÖRENING. Banketten i karljohansstil från tidigt 1900-tal är klädd med Josef Frank-tyget Teheran. De runda kulornas svarta färg går fint igen i tygets bottenfärg. (Stockholms Auktionsverk) Utropspris 2 000 kr. Klubbat pris 2 800 kr.

10. 1970-TAL FRÅN IKEA. Fåtöljen Bore är formgiven av Noburo Nakamura för Ikea. Här såldes ett par. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 4 200 kr.

11. FYLL MED FRUKT. Trådkorgarna är tillverkade omkring mitten av 1900-talet och under seklets senare del. Den mest kända