Månadens moderna

5 min läsning

Höst betyder högsäsong i antikbranschen. Jenny von Platen funderar på vad som behövs till hemmet och hittar sina 1900-talsfavoriter på auktionerna.

JENNY VON PLATEN är antikhandlare och medverkar i varje nummer av A&A.

1. NATURENS FORMER. Vicke Lindstrand (1904–83) var länge mest känd för det glas han skapade för Orrefors, men hans keramik för Upsala-Ekeby där han var konstnärlig ledare åren 1942–50, blir allt mer eftersökt. Vasen i form av en snäcka ligger högt upp på önskelistan hos många designintresserade vilket också märktes när den skulle säljas på Crafoord där klubban slog först på 3 000 kr (1 000). Vasen är 23 cm hög.

2. LÄTTPLACERAD OCH ANVÄNDBAR är Hans J Wegners (1914–2007) stilrena serveringsvagn i teak från mitten av 1900-talet. På andrahandsmarknaden kan man se liknande vagnar, men med okänt ursprung, så helst vill man att tillverkarens etikett eller liknande ska sitta undertill. Det gör den i det här fallet. Vagnen är brännstämplad med både snickarmästarens namn, Andreas Tuck, och med Hans J Wegners. Och så Made in Denmark. 5 600 kr landade klubban på på Bruun Rasmussen i Köpenhamn. Utropspriset var 9 400 kr. Serveringsvagnen är 62 cm hög.

3. MÅNGSIDIG FORMGIVARE. Från att ena dagen skapa unika silverföremål till rostfria bestick, mynt och element nästa dag är imponerande. Ädelsmeden Sigurd Persson (1914–2003) samarbetade som ung med Borgila och Stigbert i Stockholm och med tiden även med stora företag som KF och Silver & Stål. 1960 slog han genom stort med utställningen 77 ringar på NK som även visades i London och New York. På Uppsala Auktionskammare såldes en ring från 1963 med en vackert infattad sten av sorten spodumen. 6 000 kr (8 000–10 000) föll klubban på.

4. NÄR MAN SATTE BO. Soffan såldes en gång i tiden inom ramen för Bra Bohag vilket borgade för god kvalitet. Bra Bohag bestod av möbel-, textil och lampföretag som i mitten på 1950-talet samlade sig under ett gemensamt namn och marknadsförde sig tillsammans. Tyvärr saknas det stämpel eller etikett under soffan (130 cm), så det behövs en Bra Bohag-katalog från tiden för att ta reda på var den är tillverkad. Soffor är prisvärda på andrahandsmarknaden. På Stockholms Auktionsverk slog klubban på 2 000 kr (3 000).

5. ELEGANT I TENN. Den fenomenale Edvin Ollers (1888–1959) arbetade inte bara i tenn, glas, keramik, silver och gjutjärn, utan målade och tecknade också. Men tenn är ett av de material han är mest känd för och under många år var han knuten till firman Schreuder & Olsson i Stockholm. För dem formgav han