Erik bilén botaniserar bland de internationella auktionernas dyrgripar.

1 BIBLISK HISTORIA PÅ AUKTION. Det blomsterdekorerade huset med en fågel på taket är en otroligt charmig tolkning av Noas ark. Tillverkningen har skett någon gång under 1800-talet. Till huset hör Noa, hans fru och deras söner med fruar, liksom cirka 50 par djur. Högsta bud med pålagda avgifter gav samlingen ett pris på 21 000 kr på Lyon & Turnbull. Utrop saknas.

2 FÄNGSLANDE BLICK. 1 900 000 kr (1 272 000-1 589 000) fick köparen betala på Christie’s för kvinnan med det sinnliga uttrycket. Målningen, 73 x 55 cm, är utförd av den i Florens verksamme Michele Tosini (1503–77). Han är känd för måleriarbeten i Palazzo Vecchio, men också genom en serie kvinnofigurer som symboliserar dygder, där auktionens porträtt framhåller mod och styrka. En lustig detalj är kvinnans lejonformade smycke som förekommer i flera av Tosinis målningar. Sannolikt fanns det i ateljén som en detalj att måla av.

3 ÖLKRUS TILL EVANGELISTENS ÄRA. Det österrikiska ölkruset från 1755 är dekorerat med evangelisten Markus. Han är målad med penna och bok och till vänster om honom ett lejon, som är hans evangelistsymbol. Delarna av tenn är daterade 1753, vilket innebär att det dröjde två år innan målningen tillkom. Utropet på Dorotheum var satt till 34 000–45 000 kr, men budgivningen drog i väg och landade på 160 000 kr.

4 HOLLÄNDSK BLOMSTERPRAKT. Under den holländska så kallade guldåldern, under 1600-talet när Holland var en stark handelsnation, blev det enormt populärt med blomsterstilleben. De var inte bara vackra, utan förmedlade också budskap genom ett slags symbolspråk. Stillebenet, som såldes till slutpriset 422 000 kr (85 000–127 000) på Sotheby’s är målat under andra halvan av 1700-talet. Motivet är inspirerat av den store holländske 1600-talsmålaren Jan van Huysums (1682–1749) blomstermålningar.

5 PARISISK LYX. Under 1740-talet grundades Sèvres med hjälp av kungligt stöd och blev en av Europas främsta porslinsmanufakturer. Under den tidiga produktionen fungerade målningar av rokokokonstnären François Boucher (1703–70) som förlaga, medan man under 1700-talets andra hälft övergick till nyklassicistiska motiv med bårder och bladverk. Höjdpunkten upplevdes precis före franska revolutionen som bröt ut 1789 och det är under detta år auktionens kopp är tillverkad. Den såldes på Koller för 37 000 kr (23 000–34 000).

6 FÄRGSPRAKANDE ALPER. Oljemålningen, 82 x 90 cm, med motiv från V