Stadsauktion

Fyndat på

STILIGT I STUGAN

Semestertider är auktions- och loppistider. Antik & Auktions Erik Bilén har valt ut nyligen klubbade möbler och detaljer som gör sig extra väl i sommarhuset.

Inspirerande och hållbart!

FYND!

1. STÄMNINGSHÖJARE. Oljemålningen med skeppsmotiv är utförd under 1800-talet av en anonym målare. Skeppsmotiv har lång popularitet genom historien, men under 1800-talet fick genren som störst genomslagskraft. (Dalarnas Auktionsbyrå). Utropspris saknas. Klubbat pris 600 kr.

2. SOMMARKÄNSLA PÅ EN TALLRIK.

Löja heter Stig Lindbergs (1916–82) tallriksmönster med fiskar, som var i produktion 1948–62 vid Gustavsberg. Här såldes sex stycken. (Stadsauktion Sundsvall). Utropspris 2 000 kr. Klubbat pris 1 403 kr.

3. URSPRUNG TILL HAVS.

Solstolen Bahama Deck Chair kommer från EMU och är tillverkad av lackerad aluminium. (Stockholms Auktionsverk). Utropspris 1 000 kr.

Klubbat pris 350 kr.

FYND!

4. DEKORMÅLERI FRÅN DALARNA. Skänkskåpet med det yviga måleriet kan dateras till 1800-talets första hälft. Denna typ av dekormåleri kallas Tunamåleri och är typiskt för Tuna. Det utvecklades och utfördes av dalmålare från Siljansbygden. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 14 000 kr.

5. PRISVÄRT TILL STUGAN. Fåtöljen och bordet från 1900-talets tredje kvartal är tillverkade av rotting. Rotting har använts till möbler sedan urminnes tider i Kina och Egypten och sedan 1600-talet i Europa. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 100 kr.

6. PERFEKT TILL PELARGONER. Blombordet är snickrat av furu omkring förra sekelskiftet, då denna typ av bord var mycket omtyckt. (Halmstads Auktionskammare) Utropspris 1 500 kr. Klubbat pris 1 300 kr.

7. TILL SOMMARDRINKEN. Highballglasen från Iittala är formgivna av Tapio Wirkkala (1915–85) omkring mitten av 1900-talet. Mångsidige Wirkkala betraktas som den främste formskaparen inom den moderna finska konstindustrin. (Auktionshuset Kolonn) Utropspris 2 000 kr. Klubbat pris 1 300 kr. 8. FIN FORM.

Solglasögonen i typisk 1970-talsform kommer från Nina Ricci. Modehuset grundades i Paris 1932. (Garpenhus Auktioner) Utropspris 600 kr. Klubbat pris 600 kr.

9. TVÅHUNDRAÅRIG SKÖNHET. Det originalmålade skrinet med mönster av en blomsterkrans kommer från Hälsingland. Många av våra allra finaste allmogeföremål kommer från just detta landskap. (Dalarnas Auktionsbyrå) Utropspris saknas. Klubbat pris 3 400 kr.

10. DUKA UPP TILL SOMMARKALAS.

Kaffekopparna från serien Leena är stämplade hos Arabia och producerade under 1950-talet. (Crafoord Auktioner) Utropspris 800 kr. Klubbat pris 950 kr.

PRISVÄRT!

11. TÅL ATT ANVÄNDAS.

Bockbordets delar är tillverkade under 1800-talet. Underredet och skivan hör ursprungligen