Jonas Bohlin fyllde 70 i våras och Antik & Auktion tar en titt på en Sveriges mest berömda – och produktiva – samtida formgivare.
Av IMKE JANOSCHEK Foto ANDY LIFFNER, AUKTIONSHUSEN
Kanske är det på Stockholms krogar vi har kommit Jonas Bohlin allra närmast: Riche, Sturehof, Rolfs kök, Tranan, Taverna Brillo, AG, Luzette och Aira är inredda av Jonas Bohlin och med Jonas Bohlins design. Och i stjärnkrogen Airas fall är själva byggnaden också ritad av Bohlin.
Jonas Bohlins karriär tog ett jätteskutt med examensarbetet för Konstfack 1981. Hans betongstol Concrete skakade om Form-Sverige – i en tid då funktionalitet eftersträvades var en tung (och väldigt obekväm) stol provocerande. För Jonas själv handlade det mest om att han just där och då är väldigt bra på betong och har jobbat mycket med armeringar.
Året efter tog Källemo in stolen till Stockholms möbelmässa i 100 exemplar. Dessa numrerade exemplar kostar i dag i runda slängar 200 000 kronor på auktion.
Det har gått över 40 år sedan betongstolen och Jonas Bohlins produktion har varit gigantisk sedan dess. Han har så många moderna klassiker på sin meritlista, och på auktionshusen, att det nästan inte är klokt.